ba-tarz

baszta rzemień
Astygmatyzm

Astygmatyzm to zjawisko wbrew pozorom bardzo powszechne. To zaburzenie symetrii obrotowej gałki ocznej, która powoduje powstanie na siatkówce obrazu. Ludzie z astygmatyzmem odczuwają to jako krzywienie obrazu, pogarszanie ostrości i czułości na kontrast. Astygmatyzm powoduje wada refrakcji układu optycznego oka. U zdrowych ludzi elementy optyczne miarowego oka są symetryczne względem jego osi.

U ludzi z astygmatyzmem oko ma większą szerokość niż wysokość: przez to soczewka i rogówka zamiast skupiać światło w okrągłym obszarze siatkówki tworzy rozmazany obraz w jednym z kierunków.

Podział astygmatyzmu

Astygmatyzm wyróżniamy ze względu na wzajemne ułożenie osi astygmatycznych. Dzięki temu jesteśmy w stanie podzielić astygmatyzm na kilka rodzajów. Są to:

  • astygmatyzm regularny,
  • niezborność niezłożona,
  • niezborność złożona,
  • niezborność mieszana,
  • niezborność prosta,
  • niezborność odwrotna,
  • niezborność skośna,
  • astygmatyzm nieregularny.

Jeżeli chodzi o astygmatyzm regularny, to rogówka jest bardziej strona w przekroju pionowym niż poziomym.

To powoduje większe załamanie światła w pionie – bardzo często ten typ astygmatyzmu jest związany z działaniem powiek na powierzchnię rogówki.

Jak objawia się astygmatyzm?

Astygmatyzm objawia się przede wszystkim zamazanym widzeniem, gdy koncentrujemy się na patrzeniu na oddalone obiekty. Mogą to być znaki drogowe, cyfry na tramwajach czy autobusach lub litery na billboardzie. Astygmatyzm jednak może wpływać także na zajęcia, które wymagają dobrego widzenia z bliska: na przykład czytanie. Dodatkowo objawami astygmatyzmu mogą być zaburzenia w ostrości widzenia, nadmierne napięcie mięśni odpowiedzialnych za zmianę kształtu soczewki i w efekcie ból głowy.

Ogólnie rzecz biorąc nasz układ wzrokowy dąży do zapewnienia nam wyraźnego i stabilnego widzenia. Jeżeli po długotrwałej pracy (i zwykle po skupieniu wzroku na jednej odległości) możemy też zobaczyć u siebie mocno zaczerwienione oczy lub mogą one nas piec. Można mieć także uczucie ciężkich powiek, a także bólu oczu lub głowy.

Czy astygmatyzm można skorygować?

Tak – korekcja astygmatyzmu nie jest skomplikowana. Dodatkowo wyjątkowo łatwo skorygować go za pomocą soczewek kontaktowych.

Odpowiedni specjalista podczas wizyty nie tylko dopasuje odpowiednią moc i rodzaj soczewek, ale również odpowiednio dobierze je do potrzeb i stylu osoby, która ma wadę wzroku. Wszystko po to, żeby zapewniały jak najlepszą jakość widzenia. Jeżeli chodzi o astygmatyzm, to szkła kontaktowe absolutnie nie mogą się przemieszczać w żaden sposób podczas ich noszenia. W soczewkach, które mają niwelować astygmatyzm stosuje się specjalną technologię ASD (Accelerated Stabilisation Design), dzięki której soczewka zapewnia doskonały i niczym niezakłócony obraz.

Czy astygmatyzm występuje u dzieci?

Tak.

Obecnie badania wskazują na to, że astygmatyzm nie tylko jest spotykany u dzieci, ale również może być dziedziczony. Dzięki szybkiemu wykryciu wady wzroku i szybkiej korekcji niezborności jesteśmy w stanie nie dopuścić do rozwinięcia większej wady wzroku. W przypadku dzieci ważna jest jednak jakość i rodzaj soczewek – często najlepszym wyborem okazują się szkła kontaktowe jednodniowe, ponieważ dzieci mogą łatwiej podrzeć soczewkę, zabrudzić ją czy zgubić podczas zakładania.

http://eretina.pl/neurookulistyka/ https://www.formeds.com.pl/cat/90/Witamina-D3 www.krizzcode.com