ba-tarz

baszta rzemień
Czym jest Facylitacja i komu jest ona potrzebna?

Słyszeliśmy już, że facylitacja dla menadżerów to metoda rozwiązywania problemów i takiego prowadzenia spotkań, aby nie dochodziło do zwiększania się konfliktów? Prawda jest taka, że może ona być wykorzystywana nie tylko wtedy, kiedy ten konflikt już powstał i sytuacja wydaje się nie do rozwiązania, ale również wtedy, kiedy wiemy, że czeka nas ciężkie spotkanie i potrzebujemy kogoś, kto pomoże nam w wyznaczeniu jasnych celów i procesów, które mają doprowadzić do ich osiągnięcia. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę i czy faktycznie przyda nam się wiedza, którą oferuje facylitacja?

Cele i narzędzia są bardzo ważne

Tak naprawdę musimy sobie zdawać sprawę z tego, że jeśli na początku spotkania zajmiemy się wyznaczeniem celów jakie chcemy osiągnąć, a następnie narzędzi, które mogą nam w tym pomóc.

To łatwiej będzie się wszystkim skupić na tym, co mają osiągnąć, a to oznacza, że łatwiejsza będzie również późniejsza komunikacja i utrzymanie nerwów na wodzy. To dlatego, że wszyscy będą wiedzieli jaki jest cel i będą do tego celu dążyli.

Dlatego też, jeśli chcemy mieć pewność, że wszystko odbędzie się tak jak należy i nie będzie się nawarstwiał między nami żaden konflikt, powinniśmy zatrudnić facylitatora. To on pomoże nam w odpowiedni sposób opracować cele i narzędzia, dzięki czemu będziemy mogli się skupić na tym co naprawdę najważniejsze, jednocześnie nie dopuszczając do powiększania się konfliktów, w których najważniejsze będą emocje.

Co zyskujemy?

Zastanawiamy się nad tym, co możemy zyskać jeśli bliżej poznamy metody i sposoby działania, które oferuje nam facylitacja? Przede wszystkim warto wiedzieć, że łatwiejsze będzie nasze komunikowanie się z innymi, zdobywanie ich zaufania i pilnowanie, aby każdy skupiał się na zadaniu, a nie na różnicach zdań, które mogą prowadzić do pogłębiania się konfliktu. Poza tym, warto pamiętać, że taka osoba jak facylitator nie ma rozwiązywać problemów za innych i wskazywać im jedynej, słusznej drogi.

On ma tylko wspierać w niedopuszczaniu, aby konflikt się powiększał, a także pilnować czy wszystkie jego strony działają według ustalonych zasad. To oznacza, że dzięki niemu, cały proces komunikowania się w określonej grupie, będzie przebiegał sprawniej i bez większych problemów.

Warto zobaczyć co może nam zaproponować facylitacja i zastanowić się, czy chcemy skorzystać z pomocy eksperta, czy może chcielibyśmy sami zapisać się na odpowiednie kursy, dzięki którym łatwiej będzie nam się komunikować z innymi i łatwiej będzie nam współpracować z różnymi ludźmi, nawet wtedy, kiedy pojawi się konflikt.