ba-tarz

baszta rzemień
Jakie puzzle wybrać?

Jeżeli szukamy czegoś, przy czym nasze dziecko będzie musiało trochę pomyśleć, będzie musiało wykazać się spostrzegawczością i jednocześnie będzie musiało wykazać się cierpliwością, to powinniśmy przyjrzeć się puzzlom. One nigdy się nie nudzą, a dodatkowo oferują tak zróżnicowane obrazki, że praktycznie każde dziecko znajdzie dla siebie coś ciekawego. Takie Puzzle, które będą powiązane z tematyką, którą ono najbardziej się interesuje.

Różne wielkości

Wspaniałe jest to, że puzzle oferowane są nam w różnych wielkościach.

Możemy wybrać takie, gdzie elementów jest mało, a dodatkowo są one dość duże wielkościowo, więc dziecko nie powinno mieć większego problemu z ich odpowiednim dopasowaniem. Im będzie ono starsze, tym tych puzzli może być więcej, tym mniejsze mogą one mieć rozmiary, jak i tym więcej mogą mieć szczegółów na obrazku. Najważniejsze jest to, aby stopniowo zwiększać ilość puzzli i ich trudność, aby dziecko spokojnie mogło ćwiczyć ich układanie. Jeśli od razu damy dziecku puzzle ze zbyt dużą ilością elementów i ze zbyt szczegółowym rysunkiem, to może się okazać, że szybko się ono znudzi i już nie będzie chciało układać puzzli, bo dojdzie do wniosku, że nie potrafi tego zrobić.

Specjalne maty

Jeżeli nasze dziecko zaczęło właśnie układać puzzle, które mają po kilkaset, albo nawet i kilka tysięcy elementów, to powinniśmy mu zapewnić odpowiednie miejsce do ich układania. Wiadomo, małe są szansa, że ułoży je w jeden dzień, a więc powinno móc do nich wracać zawsze wtedy, kiedy będzie miało na to ochotę. Dlatego warto kupić specjalną matę do puzzli, którą wraz z puzzlami będziemy mogli zwijać i wkładać do specjalnej tuby. A kiedy dziecko będzie chciało je dalej układać, to wystarczy, że je wyjmie, rozwinie i wszystkie puzzle będą znajdowały się na swoim miejscu i nic złego im się nie stanie.

To dobre rozwiązanie, kiedy nie mamy dostatecznie dużo miejsca, aby mieć je ciągle rozłożone, albo kiedy jest młodsze rodzeństwo, które mogłoby te puzzle zniszczyć. Jeśli chcemy rozwijać w dziecku logiczne myślenie, spostrzegawczość, ale też cierpliwość, to powinniśmy zainwestować w puzzle. Występują one w różnych rodzajach, więc z pewnością znajdziemy coś odpowiedniego i stopniowo będziemy mogli zwiększać ilość ich elementów. Im szybciej zaczniemy układać z dzieckiem najprostsze puzzle, tym szybciej zarazimy je tą pasją.