ba-tarz

baszta rzemień
Jednoosobowa firma budowlana – czy to się może udać?

Robienie niektórych rzeczy w pojedynkę wychodzi średnio, z kolei inne udają się całkiem nieźle. Czy jeśli ktoś wpadnie na pomysł otwarcie jednoosobowej firmy budowlanej, to ma jakiekolwiek szanse powodzenia? Cóż, to dość złożona sprawa. Przede wszystkim należy mieć na uwadze fakt, że są ludzie, którzy potrafią samodzielnie naprawić i wykonać wiele rzeczy. Firm typu „złota rączka” jest naprawdę sporo i pojawia się doskonałe pytanie – czy takie osoby potrafią zajmować się budowlanką na serio? Czasami tak, ale nie zawsze.

Jeśli ktoś jest z wykształcenia budowlańcem, a jednocześnie posiada doświadczenie praktyczne i umiejętności związane chociażby z montażem wodnokanalizacyjnym i elektrycznym to już naprawdę sporo. Choć trzeba mieć na uwadze, że czasami bez uprawnień się zwyczajnie nie obejdzie. Montaż instalacji elektrycznej może być wykonany w pełni fachowo przez kogoś, kto nie dysponuje stosownym wykształceniem, to jest nie zalicza się do grona profesjonalnych elektryków. Jednakże z angażowaniem takich osób wiąże się niestety pewna doza ryzyka, co należy mieć na uwadze.

Dlatego wiele osób jednak woli zapłacić nieco więcej i postawić na specjalistę z uprawnieniami, których uzyskanie wymaga czasu i pewnych nakładów ze strony konkretnego usługodawcy. Jeżeli ktoś jest jednocześnie świetnym instalatorem i budowlańcem, taka jednoosobowa działalność ma sens, choć w praktyce nie wszystko da się zrobić w pojedynkę. Jeden, który czuwa nad wszystkim Jedna osoba fizycznie nie jest w stanie wybudować domu. Stąd wielu wszechstronnych fachowców prowadzących formalnie jednoosobowe firmy i tak współpracuje z innymi osobami.

Pozwala to rozłożyć prace, nad którymi czuwa konkretny specjalista, a poszczególni pracownicy zajmują się wyznaczanymi zadaniami. Gdy ktoś zna się na fachu, potrafi ocenić, czy dany pracownik radzi sobie z robotami, czy może jednak wręcz przeciwnie. Na temat niektórych wykonawców działających w takim trybie może usłyszeć i przeczytać sporo dobrego. Dobry budowlaniec to taki, który potrafi wykonać zadanie terminowo, a jednocześnie na doskonałym poziomie.

Czy jest tak w rzeczywistości najczęściej potwierdzają dopiero odbiory, które są kwestią formalną o sporym znaczeniu. Odbiory tyczą się w jednakowym stopniu mieszkań w blokach na nowych osiedlach, jak również domów jednorodzinnych. Zawsze powinny one odbywać się w sposób maksymalnie rzetelny, a czy tak będzie zależy już od przygotowania rzeczoznawców. Jedno jest pewne.

Gdy prace będą wykonane solidnie, mniej ważne jest, czy zajmowała się tym firma jednoosobowa, czy też nie.

Fit out Warszawa: Remonty biur CONSISTO S.C.