ba-tarz

baszta rzemień
Kobiety widzą więcej

Żadnym odkryciem nie jest fakt, że kobieta rozróżnia więcej barw niż mężczyzna. Dla niej oczywistością jest, że istnieje karminowy, koralowy i bordowy, a dla niego to prostu mniej lub bardziej czerwony. Zdaniem badaczy umiejętność rozróżnienia większej ilości kolorów przez kobiety stanowi wynik ewolucji.

Za widzenie kolorów odpowiada białko o nazwie opsyna. Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Arizony przyjrzeli się kodom DNA setek osób z różnych kontynentów w poszukiwaniu różnic w strukturze, budowie i kształcie tej substancji. Opsyny znajdują się w siatkówce oka i konkretne ich rodzaje odpowiadają za wiedzenie różnych rodzajów barw.

Opsyna S odpowiada za niebieskości i fiolety, M za zielenie, a L za czerwienie. Okazało się, że gen odpowiedzialny za rozpoznawanie mieszanek kolorów mogą występować w 85 odmianach. Dodatkowo ten gen znajduje się na chromosomie X. Różnice genetyczne pomiędzy płciami mogą mieć dla kobiet nie tylko pozytywne skutki. Warto pamiętać, że jeśli w rodzinie występowały przypadki raka piersi, dobrze jest wykonać test brca.

Jak wiadomo, kobiety posiadają 2 chromosomy X, natomiast mężczyźni jeden X, a jeden Y. Dlatego też panie mogą posiadać nawet dwukrotnie więcej opsyn typu M i L niż panowie i stąd ich umiejętność do rozpoznawania większej ilości kolorów.