ba-tarz

baszta rzemień
Kowieński Ogród Botaniczny

Kowieński Ogród Botaniczny został założony w 1923 roku przez Tadasa Ivanauskasa i Konstantinasa Regelisa – pracowników naukowych Uniwesytetu Kowieńskiego. Obecnie zajmuje 62 hektary niekrytej hodowli i 517 metrów kwadratowych upraw szklarniowych.

Ogród botaniczny w Kownie swoje funkcjonowanie opiera na prezentacji miejscowego bogactwa flory i jej zróżnicowania. Poza tym na terenie obiektu uprawiane są rośliny w celach komercyjnych, co stanowi jedną z głównych gałęzi finansowania ogrodu.

Funkcjonowanie Kowieńskiego Ogrodu Botanicznego jest stale i nierozerwalnie związane z działalnością naukowo-badawczą miejscowego uniwersytetu. W związku z tym na terenie obiektu prowadzone są badania nad biosferą drzew i poszycia leśnego, które sponsorowane są przez Instytut Gospodarki Drzewnej przy Litewskim Uniwersytecie Przyrodniczym.

Ponadto ogród monitoruje stan roślin wodnych, trawników, bagien i innych roślin, które stanowią chlubę Litwy. Dodatkowo ogród botaniczny w Kownie może się poszczyczyć współpracą z Bankiem Światowym nad projektem ochrony natury na Litwie.