ba-tarz

baszta rzemień

Holenderscy naukowcy w celu testowania satelitów generują dźwięki o takiej głośności, która mogłaby zabić człowieka. Europejska Agencja Kosmiczna z siedzibą w Noordwijk w Holandii posiada najmocniejszy głośnik w całej Europie. Oczywiście, pomieszczenie, w którym uruchamia się urządzenie jest doskonale izolowane, gdyż siła rażenia dźwięku może powalić człowieka na kolana.

Głośnik nosi nazwę LEAF, czyli Large European Acoustic Facility. Zamieszkuje niewielką komorę o wymiarach 11x9x6,5 metra. Swoją siłę brzmienia zawdzięcza zastosowaniu azotu, dzięki któremu możliwe jest wytworzenie mocy przekraczającej nawet 154 decybele.

Tego typu moc hałasu generuje się podczas startu rakiet, które transportują satelity na orbitę. Zadaniem LEAF jest właśnie testowanie urządzeń pod kątem wytrzymałości. Pracownicy obsługujący sprzęt musza trzymać się oczywiście ścisłych reguł bezpieczeństwa.

Granicą bólu dla człowieka jest około 130dB, ale nawet jednorazowe narażenie na tak głośny hałas może powodować przeróżne choroby somatyczne oraz psychiczne. Dla porównania – przy 160dB pęka błona bębenkowa w uchu, natomiast 200 dB powoduje zator w tętnicach i śmierć.

www.klubdrivera.pl