ba-tarz

baszta rzemień
W świecie mozaik

Różnorodne układanki to zabawki, które zawsze podobają się dzieciom lubiącym wykazywać się umiejętnością tworzenia. Szczególnie myślimy o tych, które już zaczynają „kumać” nieco więcej i znudziły się tymi rozrywkami, które nie pobudzają ich do twórczego działania. Producenci doskonale to rozumieją, dlatego na rynek trafia bardzo wiele klocków czy puzzli, które są dla dzieciaków fenomenalnym patentem na wiele godzin zajęć. Nieco inną, ale utrzymaną w podobnym duchu zabawką, jest mozaika. Ich wybór jest naprawdę spory.

Pozwalają na tworzenie dwuwymiarowych, płaskich obrazów, które mogą nawiązywać do bohaterów bajek, przedstawiać zwierzęta, rośliny czy elementy natury. Pod względem technicznej konstrukcji mozaika nie jest zbyt skomplikowana. Zazwyczaj to plastikowa płytka z małymi otworami, do których wciska się kolorowe klocki. Z zestawie powinno ich być tyle, aby bez problemu ułożyć kształty sugerowane przez producenta, a także znacznie więcej. Najczęściej na jednej stronie tabliczki znajdują się kontury ułatwiające układanie danego kształtu, a druga strona jest całkiem gładka.

To miejsce na samodzielną kreatywność, która również dostarcza masę frajdy. Jednym z lepiej znanych i cenionych za jakość producentów mozaik jest firma Quercetti. Oferuje ona przykładowo mozaikę FantaColor Junior w kształcie ryby, składającą się z 48 elementów. Ciekawym dodatkiem są specjalne podpórki, za pomocą których można ustawić tabliczkę do układania pod lekkim kątem. Pozwala to lepiej wyeksponować gotowy obrazek.

srodowisko.ekologiczny.edu.pl